Masa plastyczna – sposób na ciszę w pokoju dziecka

Gdy dzieci nudzą się a dorośli nie mają czasu na zabawę najczęściej pozwalają maluchom na oglądanie telewizji lub grę komputerową. Tymczasem istnieją proste zabawki rozwijające intelektualnie i manualnie, a przy tym dające możliwość wykazania się pomysłowością i kreatywnością.

Masa plastyczna kontra komputer

Taki pojedynek wygra masa! Kolorowa, miękka i przyjemna w dotyku pozwala tworzyć nowe przedmioty i tym samym daje dzieciom sygnał, że kreowanie otoczenia zależy od każdego z nas.

Gdy coś się nie uda, można to szybko zmienić i poprawić – to również nauka ważnej umiejętności czy postawy życiowej: błędy poprawiamy i niezrażeni porażką działamy dalej!

Wykorzystana podczas zabawy masa plastyczna stymuluje jednocześnie różne grupy bodźców. Przyjemna wesoła zabawa może być ważnym elementem terapii dla dzieci autystycznych czy posiadających inne zaburzenia rozwojowe, na przykład ograniczenia ruchowe w obrębie kończyn górnych.

Kreowanie świata czas zacząć!

Na rozpoczęcie ćwiczeń rozwijających umiejętność twórczego myślenia nigdy nie jest za wcześnie. Choć pełne możliwości rozwoju myślenia na poziomie abstrakcji posiadają ludzie w pełni dojrzali, to różnorodność i wielość zabaw wieku dziecięcego rozwijających rozumowanie na pewno zaowocuje jakością procesów myślowych w późniejszym czasie.

Rodzajów mas plastycznych jest wiele: plasteliny i modeliny, ciastoliny, masy solne albo papierowe, pucholiny, piankoliny wszystkie mogą być materiałem służącym do zabawy twórczej i pożytecznej.

Przed zakupem lub własnoręcznym wykonaniem masy plastycznej zawsze należy sprawdzić, czy jej składniki są bezpieczne dla użytkowników.

Ten wpis został opublikowany w kategorii sprzęt rehabilitacyjny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz